HORLAMA

Neden Horlarız

Burundan başlayıp,ses tellerine kadar uzanan bölgede oluşan darlıklar genel olarak horlama sebebi olarak karşımıza çıkar.

Bu çocuklarda geniz eti,bademcik büyüklüğü,damak yüksekliği gibi sebepler olabilirken,yaş ilerledikçe obezite en önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Horlamada mekanizmalar fizik kurallarına göre gerçekleşmektedir. Bernoulli ilkesi; Hava geniş alandan dar alana geçtiğinde hızlanır ve basıncı azalır.Düşük basınç çeperleride içeri doğru bir harekete neden olur.

Horlama sosyal bir olgu iken,uykuda solunum durması ile oluşan apne konunun sağlık boyutunu oluşturmaktadır. Aslında apne horlamanın daha ağır halidir diyebiliriz.Yani solunum yolunun daha da daralması ile ortaya çıkan,vücutta bir çok sistemi doğrudan ve dolaylı etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur.

Hasta yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle endoskopik muayene ile solunum yolu incelenmelidir.Daralmış alanları önem derecelerine göre tespit etmek izlenecek yoldur.Erişkin hasta ise uyku laboratuarı testi horlama ve/veya apne var ise hastanın durumunu matematik olarak analiz etmemizi sağlamaktadır.

İyi bir hasta öyküsü alınmalıdır.Özellikle kafa bölgesinde terleme,yatakta çok sık pozisyon değiştirme,sabahları geç uyanma isteği hastaların bir çoğunda ortak semptomlardır.

Holamanın yatış pozisyonuna bağlı olup olmadığı,nefes alma düzenli mi?arada kesintiler oluyor mu? Ayrıntılı olarak sorulmalıdır.

Tedavi

Burun tıkanıklıklarının rolü sanılandan daha az etkindir.Burun tıkanıklığımı çözersem horlamam geçer şeklindeki yaklaşımlar genelikle hayal kırıklıklarına yol açmaktadır.Bizim daralmış olan boğaz bölgesindeki sorunları çözmemiz hastaya daha yardımcı ve etkili olabilmektedir.Erişkinlerde solunum yolunu daraltan alan genelikle damak ve bademcikler ve dil kökü olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu bölgeye yapılacak kombine cerrahiler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Sonuç

Horlama ve daha ileri tanımı olan apne uyku safhalarını bozabildiği için dikkatke izlenmesi gereken bir olgudur.Gerekli önlemler alınmaz ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.