Adenoid Vegetaston (Geniz Eti) Nedir? Nasıl Tedavi edilir?

Geniz eti Waldayer halkası adı verilen, genizden dil köküne kadar olan bölgedeki lenf bezlerinin en tepedeki kısmına verilen isimdir.

Özellikle 2-6 yaşlar arası genellikle en aktif olduğu dönemdir.

ŞİKAYETLER NASIL SEYREDER

En sık gözlenen durum, burun tıkanıklığıdır.Geçirilen üst solunum yolu enfenksiyonları adenoidi daha da büyütür.Ağzı açık uyuma, horlama daha ileri boyutlarda apne,(uykuda nefesin durması) tıkanıklığın derecesine göre izlenen bulgulardır.Erişkinlerde apne uykunun 10 sn ve üzeri olarak tanımlanırken, çocukluk çağı için bu rakam çok daha düşüktür.

Uyku esnasında nefes alış verişinin düzensiz olması ,özellikle boyun ve baş bölgesinde aşırı terlemeler, yatakta çok sık hareket etmeler yine fazlaca görülen bulgulardandır.

YAN ETKİLERİ

Uykunun IV dönemleri vardır ve bu dönemler düzgün gerçekleşirse kaliteli bir uykudan söz edebiliriz. Solunumdaki tıkanıklıklara bağlı oluşan beyin dalgalarındaki bozulmalar (Arousal) uykunun bütünlüğünü bozduğu için sağlıklı bir uyku gerçekleşemez.

Kalitesiz bir uyku sonucu çocukta büyüme gelişme geriliğinden tutunda, öğrenme problemleri, hiper aktivite gibi bir çok sorun oluşabilir.

Solunum yolunun tıkanmasının getirdiği oksijen düzensizliği kalp ve dolaşım sisteminde olumsuzluklara neden olabilir. Şikayetlerin uzun sürmesi durumunda ise yüz bölgesinde kalıcı şekil değişiklikleri (damak yükselmesi, filtrum mesafesinin uzaması, çene kapanma bozuklukları…) görülebilmektedir.

NASIL TANI KONULUR

Anne ve babanın ifadesi önemlidir. Ebeveyinlere sorulan;

  1. Ağzı açık uyuyor mu?
  2. Horlaması var mı?
  3. Uykuda çok hareketli mi?
  4. Baş ve boyun bölgesi aşırı terliyor mu?

Gibi yönlendirici sorulara olan cevaplar değerlendirilir.

Geniz bölgesi rutin boğaz muayenesinde görülmez, Endoskopi yardımı ile çocukların büyük bir kısmında görülebilir. Eğer çocuk ile belirli bir uyum yakalanamaz ise veya öğürmeleri çok fazlaysa, Nazofarenks yan grafisi ile değerlendirilme uygulanır. Çocukların boş yere radyasyon almamaları için ve çocuk muayeneye direnç gösterene kadar endoskop ile görülmeye uğraşılmalıdır.

TEDAVİ

Geniz etini büyüten sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Sinüzit varsa tedavi edilir, allerjik ise nazal spreyler ile geniz akıntısı azaltılmaya çalışılır. Geniz etini küçültmeye yönelik doğrudan bir ilaç tedavisi yoktur.

Yukarıda yazdığımız faktörleri kontrol altına almamıza rağmen çocukta yeterli rahatlama sağlanmıyorsa operasyon önerilir.

OPERASYON

Çok kısa bir cerrahi ile uygulanır. Geniz bölgesi pasif bir alan olduğu için operasyon sonu ağrı izlenmez. Herhangi katı bir diyet kısıtlaması önerilmez. Hastanede birkaç saatlik bir izlenme sonucu taburcu edilebilir.

Çocuğun sağlıklı bir uyku uyumadığını izliyorsanız, yüz şeklinde orantısal olarak değişiklikler oluşmaya başlamışsa, gece yatağın bir tarafında uyuyup, diğer tarafında uyanıyorsa ve aşırı baş -boyun terlemesi oluşuyorsa en önemli sebep geniz eti olabilir. Mutlaka bir K.B.B uzmanından görüş almalısınız.

Hekiminiz, gerek endoskopik muayene ile, gerekirse röntgen incelemesi ile doğru tanıyı koyacaktır.
Sonuçta operasyon önerilirse unutmayın ki, bu müdahale son derece kısa bir anestezi ile yapılmaktadır ve hastanede kalması bile gerekmeyecektir.

Ailelerin genel kaygısı; “biz ameliyattan değil, anesteziden korkuyoruz” şeklinde olmaktadır. Unutmayın ki; arabanıza bindiğinizde aldığımız risk, anestezi riskinden kat ve kat daha fazladır. Endikasyonu konmuş bir operasyon çocuğunun, büyüme gelişmesinden tutunda boyuna, kilo alma, öğrenme kapasitesine, yüz şekline kadar olumlu etkilere sahiptir.