BURUN TIKANIKLIKLARINDA OPERASYONSUZ NEFES ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Burun ameliyatları genellikle hastayı çok korkutan müdahalelerdir. Çoğu hastada ağrı ve tampon fobisi vardır. Bu nedenle hastalar tarafından ameliyat hep ertelenmektedir. Gerçekte bu operasyon son yıllarda ağrılı bir operasyon olmaktan çıkmıştır. Ağrının asıl nedeni olan tampon uygulamasının yerini günümüzde farklı alternatifler almıştır.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

Yapısal olarak burun, septum olarak adlandırılan kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapıyla sağ ve sol olmak üzere iki boşluğa ayrılır. Eğer kemik herhangi bir nedenden dolayı (travma, yüz kemiklerindeki gelişme farklılığı gibi) bir tarafa doğru eğilirse, eğildiği tarafı daraltarak havayolunu tıkar.

Burun tıkanıklığına neden olan ikinci bir sebep de konka olarak adlandırılan burun etleridir. Konka burundan geçen havayı ısıtır, nemlendirir, dolaşımını sağlar ve ister çöl ortamında isterse kutup ortamında olsun sabit sıcaklıkta havayı solunum yoluna vermeye yarar. Konkalar çoğunlukla alerjik bölgelerde yaşayan insanlarda normalden fazla büyür, solunum yolunu kapatır ve burundan nefes alınmasını engeller.

Burun tıkanıklığı ve buna bağlı gelişen diğer problemlerden yakınması olan hastalarda öncelikle endoskopik muayene ile problemin sebebi ve payı incelenmelidir. Deviasyon (burun septum yapısındaki eğrilik) az çok hepimizde vardır. Eğer nefes almadaki payı çok fazla değilse konkaya RADYOFREKANS işlemi uygulanarak etkin bir başarı sağlanabilir. Avantajı bilinen bir yan etkisi olmamasıdır. Poliklinik şartlarında 10-15 dakikada uygulanabilen bir işlemdir. İş gücü kaybına neden olmaz, hasta işlemden hemen sonra normal yaşantısına geri dönebilir, anestezi ve tampon gerektirmez. Görüldüğü üzere septoplasti (burun kemiği düzeltilmesi) operasyonuna göre birçok avantajı vardır. Sonuç olarak RADYOFREKANS işlemi ileri derecede septum deviasyonu olmayan, operasyon korkusu ya da tampon korkusu olan, burnu tıkalı hastalarda günümüzde bilinen en iyi teknolojik yöntemdir. Günümüzde kullanımda birçok radyofrekans cihazları olsa da en etkili olanı bipolar radyofrekans cihazlarıdır.