BURUN TIKANIKLIKLARINDA OPERASYONSUZ NEFES ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Burun ameliyatları genellikle hastayı çok korkutan müdahalelerdir. Çoğu hastada ağrı ve tampon fobisi vardır. Bu nedenle hastalar tarafından ameliyat hep ertelenmektedir. Gerçekte bu operasyon son yıllarda ağrılı bir operasyon olmaktan çıkmıştır. Ağrının asıl nedeni olan tampon uygulamasının yerini günümüzde farklı alternatifler almıştır.

Devamını Oku

Horlama ve uyku apnesi nedir? Neden horlarız?

Üst hava yolumuzda herhangi sebeple oluşmuş bir daralma var ise, nefes alma sırasında geçen hava ile daralan bu bölgelerin titreşmesi sonucu oluşan sese horlama diyebiliriz.Solunum yolundaki daralma daha da fazlaysa, daralan bölgelerin kapanması sonucu solunumun 10 sn ve üzerinde durmasını da uyku apnesi olarak tanımlayabiliriz.

Devamını Oku

HORLAMA

Neden Horlarız

Burundan başlayıp,ses tellerine kadar uzanan bölgede oluşan darlıklar genel olarak horlama sebebi olarak karşımıza çıkar.

Bu çocuklarda geniz eti,bademcik büyüklüğü,damak yüksekliği gibi sebepler olabilirken,yaş ilerledikçe obezite en önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Horlamada mekanizmalar fizik kurallarına göre gerçekleşmektedir. Bernoulli ilkesi; Hava geniş alandan dar alana geçtiğinde hızlanır ve basıncı azalır.Düşük basınç çeperleride içeri doğru bir harekete neden olur.

Devamını Oku

Yeni web sitemiz yayında!

Sizlerden gelen yorum ve öneriler ışığında web sayfamızı güncelledik. Yeni websitemizde sizlerin içeriğe daha kolay erişimini sağlamaya çalıştık. Umarız sitemizi beğenirsiniz.