Antalya’da kulak burun boğaz hastalıkları neden sık görülür?

Son dönemde hastalarımın çokça dile getirdiği bu sorunun cevabını paylaşmak için bu yazıyı yazma gereği duydum. Gerçekten böylemidir?,Yoksa başka bölgelerde yasayan insanlar da kendi ortamlarında(daha soğuk iklimde yaşayanlar) kulak burun hastalıklarının fazla görüldüğünümü düşünmektedirler?

Antalya bölgesinde diğer coğrafyalara göre en önemli fark havadaki nem oranının yüksek olmasıdır . Yüksek neme bağlı olarak doga nerdeyse 12 ay canlı kalmakta, bu da havadaki polen gibi allerjen madde miktarını artırmaktadır.Yine neme bağlı olarak malesef küf,maya,mite gibi organizmalar da normalin çok üstünde olmaktadır. Burun solunum yolunun başlangıcıdır ve burda oluşan bir problem kulağı, boğazı gerekse alt solunum yollarına kadar bütün sistemi kötü yönde etkileyebilmektedir .Alerjiye bağlı oluşan burun tıkanıklıkları sık boğaz enfeksiyonu,kulaklarda sıvı toplanması,sinüzit ,bronşit gibi hastalıkları tetiklemektedir. Yıne özellikle çocuklarda solunum yolları erişkinlere göre dar olduğu için hava yolunu tıkayıp uyku problemlerine sebep olabilmektedir. Diger bir önemli konu klima en yaygın olarak Antalya bölgesinde kullanılmaktadır .Isınma aracı olarak kullanılan klima sirkülasyon etkisiyle ve bulundurduğu ısı sebibiyle havadaki allerjen miktarını anormal olarak yükseltmektedir. Özellikle cocuklarda yapısal olarak dar olan solunum yolu daha da daralmakta, sonuçda yukarıda saydığım gibi kulak,boğaz ve gerekse alt solunum yolundaki problemlerin hem kaynağı,hem de tetikleyicisi olmaktadır.

Sonuç

Yapılmıs bir bilimsel çalışmaya rastlamama rağmen,kişisel tecrübem;
Dağların denize paralel olması sebebiyle yüksek nem oranı ve Özellikle kışın kullanılan klimanın etkisiyle oluşan solunum yolu tıkanıklıkları Antalya bölgesinde kulak burun boğaz hastalıklarının özellikle çocuklarda sık görülmesine ve tekrarlamasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.